reklama

Vlastenectvo a demokracia po slovensky

Nikdy som nesympatizoval so Slotom a jeho nacionalizmom, ale vždy sa pousmievam nad jeho názormi a názormi jeho oponenta Pála Csákyho, ktorými si vzájomne stále kontrujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Csáky v posledných dňoch intenzívne upozorňuje v médiách, aby sa SNS konečne definitívne izolovala a stiahla z politiky a verejného života a nezabudol ju prirovnať k maďarskému Jobbiku. Csáky je známi svojimi vyhranenými postojmi, ale odstaviť čisto slovenskú stranu v jej domovine, aj napriek jej chybám a taktiež nie veľmi šťastným výrokom jej predsedu a podpredsedníčky, by nebolo asi fér. Tak ako SNS je nacionálna pravicová strana v záujme Slovenska, tak aj Csákyho SMK je nacionálna pravicová strana v záujmoch a náklonnosti k našim južným susedom. Preto som sa potešil, že voči radikálnej SMK vznikla aj umiernená strana Most - Híd Bélu Bugára, ktorá je dobrou alternatívou nielen pre Slovensko, ale aj pre samotnú menšinovú politiku. SNS a SMK sú rovnaké nacionálne orientované strany, ktoré sa líšia len vo veci príslušnosti. V Maďarsku je takou stranou Orbánov Fidesz. Politický subjekt Jobbik v Maďarsku má už šovinistické politické zázemie, ktoré na Slovensku má zastúpenie len v Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu. Tieto dva politické subjekty majú v programe len politiku prenasledovania a nenávisti a preto sa označujú, ako silne extrémistické. Nosia v sebe všetky prvky neonacizmu. Čiže označovanie SNS, ako celku rovnajúceho sa maďarskému Jobbiku, nie je celkom správne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane ma poburuje vlastenecký zákon predkladaný práve Jánom Slotom a jeho stranou. Pre výraz vlastenca má slovník vysvetlenie, že je to osoba, ktorá prejavuje lásku k vlasti a je vlasti oddaná. (KSSJ, vyd. Veda, 1987, str. 500) Myslím si teda, že láska k vlasti zahrňuje aj slušné a zodpovedné spravovanie krajiny a nie jej rozkrádanie, korupciu a klientelizmus, akého sme svedkami posledných štyroch rokov vlády a akého tu po roku 1989 ešte ani nebolo. Peter Pišťanek výborne vystihol vzťah medzi politikom, ako správcom štátu a jeho občanom: „Ľud si poslancov parlamentu a nepriamo i členov vlády, ale i predstaviteľov komunálnej správy volí a ich platy aj financuje. De facto ide o zamestnanecký vzťah. Politici nemajú od nás právo nič vyžadovať. To my máme právo od nich vyžadovať, aby si statočne a bez zbytočného odvrávania robili svoju prácu, za ktorú ich my občania platíme. Žiaľ, medzi verejnosťou stále prevláda submisívny postoj zamestnávateľov voči svojim zamestnancom. To potom inšpiruje a posmeľuje štátnych úradníkov k typickým prejavom mocenskej arogancie. Ani si neuvedomujú, že moc majú len delegovanú. To je zmysel a vlastne jediný dôvod existencie demokratického štátu.“ (Domino fórum, 14/2004, str. 11) Demokratický štát je vlastne spoločenstvom sociálnej, ekonomickej a politickej rovnoprávnosti občianstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Onedlho sú tu voľby a ja opäť využijem svoje právo nevoliť, tak ako po iné roky. Už desiaty rok som občanom-voličom a doteraz som nenavštívil volebnú miestnosť ani raz a som na to aj patrične hrdý. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Stačí sa len dobre zamyslieť a odpoveď nájde každý, kto nie je slepý a hluchý. Viac ozdravujúceho života je tuším v urnovom háji v krematóriu, ako v tých našich slovenských volebných urnách. Teraz rozmýšľam nad tým, ako vlastne vznikol termín volebná urna. Asi preto, že to v tej politike naozaj vždy kapalo.

Dominik Marko

Dominik Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V podstate som človek z ľudu, teda jeden z mnohých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu