reklama

Skoro zabudnutý

Chcel by som na tomto mieste predstaviť a ponúknuť čosi z histórie jedného malého komorného kostolíka v Podhradí, o ktorom mnoho rodených Bratislavčanov nemá ani len potuchy. Je to krásny a takmer zabudnutý skvost bratislavského Zuckermandlu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Priečelie kostolíka
Priečelie kostolíka (zdroj: Dominik Marko)

Tento barokový kostolík Najsvätejšej Trojice pochádza z 18. storočia a nachádza sa v Podhradí (Zuckermandel), v jadre mesta Bratislava. Na jeho pôvodnom mieste stála kedysi drevená kaplnka, miesto ktorej v rokoch 1734-1738 postavili tento kostolík zachovaný dodnes. Jeho súčasťou je pôvodné bočné krídlo so sakristiou, nad ktorou bola v 19. storočí postavená jednoposchodová farská budova.

Kostol prešiel prestavbou v roku 1957. V jeho interiéri sa nachádzajú sochy, kľačiace plastiky ochrancov pred morovou nákazou sv. Rocha a sv. Šebastiána, ktoré sú z okruhu žiakov sochára Georga Rafaela Donnera a pripomínajú mor z roku 1713, ktorý sa údajne zastavil na mieste dnešného kostolíka. Súčasťou výbavy kostola je i niekoľko vzácnych obrazov, vzácne zdobené liturgické rúcha a rôzne náboženské predmety. Exteriér kostola je zdobený sochami sv. Floriána a sv. Jána Nepomuckého.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na priečelí fary, na mieste okna na prízemí, umiestnili v roku 1908 pamätnú bronzovú tabuľu pátra Karola Scherza de Vasoja od bratislavského sochára Alojza Rigeleho. Alojz Rigele je aj autorom tabernákula v interiéri kostolíka.

Karol Scherz de Vasoja, narodený 17. januára 1807 v Bratislave, zomrel 19. septembra 1888 tiež v Bratislave, bol od roku 1855 farárom v Zuckermandli. Bol známy svojou dobročinnosťou a ľudomilnosťou. Zachránil niekoľko desiatok ľudí pri požiaroch a povodniach. Zahynul tragicky na dnešnej Špitálskej ulici, kde ho zrazil povoz. K jeho 20. výročiu tragického úmrtia venovali vďační obyvatelia Zuckermandlu pamätnú tabuľu, ktorú odhalil vtedajší zástupca mešťanostu Kumlík.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pohľad na Zuckermandel z roku 1913, kde je naľavo vidieť farskú budovu kostolíka.

Na dobovej pohľadnici z roku 1915, ktorá zobrazuje súčasnú Žižkovu ulicu, je dobre

vidieť kostolík v jej pozadí.

Pamätná tabuľa na pátra Scherza z pohľadnice z roku 1908, osadená k

jeho 20. výročiu úmrtia.

Dominik Marko

Dominik Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V podstate som človek z ľudu, teda jeden z mnohých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu